Vissza a nyitóoldalra Vissza a nyitóoldalra Vissza a nyitóoldalra







   2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002



Közéleti Évadzáró

[fidesz.hu@ 08.06.13.] Csütörtökön tartotta Közéleti Évadtáró rendezvényét a FIDESZ, melyen Orbán Viktor, Navracsics Tibor és Rogán Antal adtak beszédükkel helyzetértékelést a nyári "politikai uborkaszezon" kezdete előtt.



"Mondjuk ki egyenesen: a világ egy új globális gazdasági átalakulás küszöbén áll. Ha Magyarország tovább tehetetlenkedik, véglegesen két tűz közé fog szorulni" - jelentette ki Orbán Viktor évadzáró beszédében.



"A mai összejövetelnek az is a célja, hogy közösen vessünk számot egy új helyzettel, hiszen nem kétséges, hogy március 9-én a népszavazással lezárult egy korszak. A népszavazás lényegében megvonta a közbizalmat Magyarország kormányától. A kormány meg is bukott, szét is esett, kisebbségi kormánnyá silányult. Valójában felhatalmazás nélkül kormányoz" - kezdte beszédét Orbán Viktor. Mint mondta, a kormány nem vet számot azzal a fontos dologgal, hogy március 9-ikével nem csak a többségi kormányzás ért véget, hanem egy gondolkodásmód korszaka is lezárult: véget ért a reformdiktatúra korszaka is.



"A >>Boldoggá, modernné, progresszívvé teszlek benneteket, ha belegebedtek is<< - no az efféle gondolkodásmód felett is meghúzták a lélekharangot" - jelentette ki Orbán Viktor, hangsúlyozva, hogy a reformdiktatúrát a technokrata gőg nevében szokták gyakorolni, s a szocialisták ezt akarják tovább folytatni annak ellenére, hogy az folytathatatlan, mert csak újabb és újabb elutasítást fog kapni. "Kedves szocialisták! Értsétek már meg: az emberekkel szemben Magyarországon gazdasági válság idején nem lehet kormányozni" - üzente.



"A helyzet lényege két szóban összefoglalva így hangzik: nincs idő! Mondjuk ki egyenesen: a világ egy új globális gazdasági átalakulás küszöbén áll, sőt, belépett annak előszobájába. A nyakunkba szakadó gyors átalakulást az energia, a nyersanyagok és az élelmiszerek árrobbanása jelzi. Nem reménykedhetünk abban, hogy mindez átmeneti lesz, nem reménykedhetünk abban, hogy visszaáll a régi rend" - szögezte le a Fidesz elnöke, majd kijelentette: a kérdés csak az, hogy milyen gyorsan, milyen hullámokat vetve halad az átalakulás. A kőolaj ára hat év alatt hatszorosára nőtt, az utóbbi egy évben megkétszereződött, a földgáz ára vágtat, a szállítási és termelési költséget elszabadultak, az élelmiszerárak felszöktek - sorolta Orbán Viktor.



Mint mondta, a nyugati világ történelmének legerősebb gazdasági versenyével néz szembe, fordulat állt be, s ma a globalizáció elsősorban az ázsiai országoknak hoz előnyöket. Ha Magyarország tovább tehetetlenkedik, véglegesen két tűz - a fejlett országok és a gyorsan fejlődő országok - közé fog szorulni. Nekünk magyaroknak nincs annyi üzleti tőkénk és megtakarításunk, mint a nyugati országoknak, és olcsó munkaerő dolgában sem állunk már úgy, mint az ázsiaiak. Újabb és újabb áremelkedések várhatóak.



"Magyarországon egységnyi jövedelem előállítására kétszer annyi energiára van szükségünk, mint az Európai Unó többi részén. A családi háztartások függése a földgáztól a legnagyobb az egész világon. A lakótelepek távfűtése sokszorosan drágább, mint az Európai Unió többi országának háztartásai esetében. Kormányzati programok híján az élelmiszer áremelkedésből sem a mezőgazdaság, sem az élelmiszeripar nem fog profitálni" - jelentette ki Orbán Viktor, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy Magyarország felértékelődő vagyona, a vízkincs is veszélyben van, mert már megtörténtek az első lépések a privatizáció irányába, hogy kivegyék az ivóvizet és a termálvizet kezelő vállalatokat a tartós állami tulajdon köréből.



A Fidesz elnöke leszögezte: politikai fordulat kell ahhoz, hogy az ország talpra állhasson. Magyarországon még nem fordult elő, hogy az emberek többsége előrehozott választás mellett törjön lándzsát. Ennek most az az oka, hogy az elmúlt két esztendő a semmire ment el. A kormány nemhogy a válságot nem kezeli, hanem egyes intézkedéseivel tovább súlyosbítja a helyzetet. Semmi sem lett a reformokból, csak a pénz folyt el belőlük - mutatott rá Orbán Viktor.



Hazánkat az elmúlt években többször is leminősítették komoly külföldi pénzintézetek. Az infláció lassan meghaladja a 7 százalékot, és itt érhető tetten a veszély. Mert ugyan Európa más országait is éri a világgazdasági válság hatása, de elég erős gazdasággal rendelkeznek ahhoz, hogy meg tudják védeni polgáraikat. A mi gazdaságunk viszont képtelen védelmet nyújtani az embereknek. "Ezért kell, kellene sürgősen változtatni" - hangsúlyozta Orbán Viktor, hozzáfűzve, hogy a kormány önelégültsége és önbecsapása miatt szinte leállt a gazdasági növekedés, az elmúlt két év a magyar gazdaságot a szó szoros értelmében a padlóra küldte.

"A kisebbségi kormánynak sem könnyű. Gondoljunk bele: semmit sem csinálni nagyon kilátástalan dolog, hiszen sohasem tudhatják, hogy mikor van készen. Pedig idő, az már nincs. Sem kisebbségi kormányzásra, sem kicsinyes hatalmi játszmákra. A további időhúzás konzerválja az ország gyengeségét, és súlyos kudarcokat vetít előre. Az új korszak nem érheti felkészületlenül Magyarországot. El kell indulnunk minél hamarabb a megerősödés útján, egyébként el fognak sodorni bennünket a hatalmas mértékű világpiaci változások. Ha még időben nekilátunk, felkészülhetünk rá, s talán felkészülhetünk annyira, hogy legyen reális esélyünk komolyabb károk nélkül átvészelni a nehéz időszakot, sőt, a változásokból adódó új lehetőségek némelyikét is talán a magunk javára fordíthatjuk. Ezek reális célok. Abban az esetben, ha nem húzzuk tovább az időt" - szögezte le Orbán Viktor.

A válság súlyos, de nem kezelhetetlen - jelentette ki. Az elmúlt két év viharai miatt a ránk váró munka és feladat sok szempontból olyan, mint egy országos újjáépítés, amelyhez olyan széles társadalmi összefogásra van szükség, amikhez új egyezségek kellenek. Új gazdasági egyezséget kell, kellene kötni, amelynek az a lényege, hogy ezentúl nem hitelből és eladósodásból finanszírozzuk az országot, hanem gazdasági felemelkedésből, vagyis munkából. A növekedésből lesz munka, értékálló nyugdíj, forrás a családok támogatására és állami beruházások. Az új egyezséggel a Fidesz tervei szerint 10 év alatt 1 millió új, legális munkahelyet lehet teremteni - jelentette ki Orbán Viktor.

"Az új egyezség keretében az állami kiadásokat nyilvánvalóan csökkenteni kell. Mindenek előtt a luxuskiadásokat, a propagandát és a korrupciós költségeket. Képtelenség, hogy nálunk minden legalább dupla áron készül, de még így sem készül el időben. Ez maga a korrupció, amelyet az új egyezség értelmében ki fogunk szorítani az állami beruházásokból. Az új egyezségnek magában kell foglalnia a bürokrácia jelentős csökkentését, a munkát terhelő adók és járulékok drasztikus csökkentését, az állam szerepének pontos meghatározását, azoknak a feladatoknak a listáját, ahol az üzleti érdekek nem írhatják felül a szociális biztonság és szolidaritás szempontjait" - fogalmazott a Fidesz elnöke. Hozzáfűzte: az egészségügy, az oktatás, a közigazgatás és a közbiztonság megszervezése és garantálása állami feladat kell, hogy maradjon.

"Gazdasági növekedés kell a versenyképességhez, de gazdasági növekedés kell a szociális biztonság garantálásához is. Aki a növekedés programját támogatja, az a saját szociális biztonságára is szavaz. Ez az a pont, ahol létrejöhet a megállapodás szak- és segédmunkások, nyugdíjasok, gyermeket nevelők és szellemi foglalkozásúak között" - mondta Orbán Viktor. A Fidesz azt a politikát fogja folytatni a nyár során és ősszel, hogy újabb és újabb társadalmi csoportokkal fog megállapodást kötni.

"A következő kormánynak nem az lesz a feladata, hogy az embereket kormányozza, hanem hogy az emberekkel kormányozzon" - szögezte le a Fidesz elnöke.

Ha most vasárnap tartanák az előrehozott választásokat, akkor például akár július elsejétől el lehetne kezdeni az adócsökkentést, amelynek hatása már ősztől érezhető volna, és szeptembertől sok embernek lehetne legális munkahelye.

"Egyszer nekünk már sikerült. Egyszer mi már véghez vittük. Egyszer mi már emelkedő pályára állítottuk az egész Kárpát-medencei magyarságot. Amikor a Fidesz kormányon volt, munkahelyeket teremtett, jelentős gazdasági növekedést valósított meg, és ezzel élen járó országgá tette Magyarországot Közép-Európában. Véghez vittük, tudjuk, hogy hogyan kell, és készen állunk arra, hogy megint véghez vigyük. Gazdasági kényszer van. Az előrehozott választásokra gazdasági kényszer van" - zárta beszédét Orbán Viktor.